
Dzień Flagi został ustanowiony przez Sejm w 2004 roku. Święto ma wyrażać szacunek do flagi i propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych. Jego data została wybrana nieprzypadkowo – w 1945 r. 2 maja polscy żołnierze zdobywający stolicę hitlerowskich Niemiec umieścili biało-czerwoną flagę na berlińskiej Kolumnie Zwycięstwa i na budynku Reichstagu. W okresie PRL zazwyczaj właśnie 2 maja zdejmowano flagi państwowe wywieszane dzień wcześniej z okazji Święta Pracy, aby nie były widoczne podczas Święta Narodowego Trzeciego Maja, którego oficjalnych obchodów władze zakazywały.
W tym samym terminie obchodzimy Dzień Polonii i Polaków za Granicą wyrażający szacunek i wobec naszych rodaków mieszkających poza Polską, toteż ideą obchodów majowego święta jest budowanie poczucia jedności wszystkich Polaków i utrwalanie świadomości narodowej.
Warto pamiętać, że barwy flagi odwzorowują kolorystykę godła państwowego – pas górny reprezentuje białego orła, a dolny czerwone pole tarczy herbowej. Długa tradycja heraldyczna przypisuje tym kolorom szczególne znaczenie: biel sugeruje czystość i niewinność, nasuwa skojarzenie z wodą i srebrnym połyskiem broni na polu bitwy – a zatem z walecznością; czerwień przywodząca na myśl ogień i krew skłania do refleksji o odwadze i poświęceniu Polaków. Widoczne na fladze „barwy narodowe” zostały po raz pierwszy zdefiniowane w 1792 r., ale mają średniowieczną tradycję. Czerwień na polskiej fladze to symbol dawnego bogactwa Rzeczpospolitej – karmazynowy barwnik do tkanin był trudny do uzyskania i kosztowny, ponieważ produkowano go niegdyś z larw czerwca polskiego – owada bytującego niemal wyłącznie na naszych ziemiach.
Polska flaga ma prostokątny kształt, określone proporcje (5:8) i ustalony układ barw (biel zawsze znajduje się nad czerwienią). Istnieje kilka wersji tego symbolu narodowego. Flagi państwowej, złożonej jedynie z dwóch poziomych pasów, mogą używać wszyscy obywatele, instytucje i władze, natomiast flaga z godłem RP umieszczonym w centrum białego pasa może być wykorzystywana wyłącznie przez polskie przedstawicielstwa i misje. Sztandary i bandery to specjalistyczne warianty flagi dozwolone w ściśle określonych przestrzeniach i sytuacjach.
Warto zapoznać się z przygotowanym przez MSWiA miniprzewodnikiem „Biało-Czerwona”, podpowiadającym, jak prawidłowo używać narodowej flagi.
Zachęcamy do wykorzystania materiałów dydaktycznych dostępnych na ZPE: