
Zakończyła się Wiosenna Akademia Językowa pn. „Odkryj fenomen sztucznej inteligencji dla lepszej edukacji”, zorganizowana w końcu marca przez Wydział Kompetencji Językowych i Współpracy Międzynarodowej w Centrum Szkoleniowym ORE w Sulejówku.
Chcieliśmy dokładniej przyjrzeć się fenomenowi wykorzystania sztucznej inteligencji w nauczaniu języków obcych. Inspiracją dla naszych działań były wyniki badań PISA, które pokazują, że w porównaniu do uczniów innych narodowości polscy uczniowie nie mają wysokich umiejętności analitycznego, kreatywnego myślenia, a umiejętność nauczyciela towarzyszenia im w świecie AI oceniają nisko.
Za nami dwa dni intensywnego doskonalenia doradców metodycznych, nauczycieli konsultantów oraz nauczycieli języków obcych: angielskiego, hiszpańskiego i niemieckiego. W czasie interaktywnych wykładów poruszyliśmy następujące tematy:
- Fake news – czy w szkole jest miejsce na krytyczne myślenie?;
- Sztuczna inteligencja w nauczaniu języka – raport British Council na temat sztucznej inteligencji;
- Aktywna Inspiracja w świecie AI: przyszłość nauczania języków obcych;
- Zaproś sztuczną inteligencję na Zintegrowaną Platformę Edukacyjną;
- Twoja siła w erze AI: jak dbać o odporność psychiczną w zdominowanej przez technologię szkole;
- Nie musisz się spalać, żeby świecić: o stawianiu granic, zanim dopadnie cię wypalenie.
Drugiego dnia dokształcaliśmy się w sekcjach językowych.
SEKCJA ANGLOJĘZYCZNA:
- W jaki sposób wykorzystać sztuczną inteligencję w przygotowaniu ucznia do egzaminu maturalnego?;
- Aktywna Inspiracja w praktyce: inteligentne wsparcie dla nauczycieli i uczniów.
SEKCJA NIEMIECKOJĘZYCZNA:
- Od Gutenberga do czatbota: AI jako gamechanger na lekcji języka niemieckiego?
SEKCJA HISZPAŃSKOJĘZYCZNA:
- Sztuczna inteligencja w nauczaniu języka hiszpańskiego;
- Nowe technologie i reklama – nowoczesne techniki sprzyjające kreatywności uczniów.
Znaleźliśmy też czas na regenerację – wiosenna aura zapraszała w czasie przerw do spacerów w pięknym otoczeniu Centrum Szkoleniowego.
Serdecznie dziękujemy naszym instytucjom partnerskim: British Council, Goethe-Institut, Biuru Radcy ds. Edukacji Ambasady Królestwa Hiszpanii w Polsce i MSCDN za owocną współpracę!
Nasze zaproszenie przyjęli prelegenci: Marcin Kostecki (DEMAGOG/Goethe-Institut), Karolina Kasperska (British Council), Magdalena Bubula (MCDN), Jolanta Bilska-Sulima (MSCDN/Goethe-Institut), Marta Młyńska (Marta Młyńska), Piotr Pluskota (British Council), Stefano Nardone i María del Mar Rico Muñoz (Biuro Radcy ds. Edukacji Ambasady Królestwa Hiszpanii w Polsce). Dziękujemy za różnorodne, kreatywne i wysoce merytoryczne wystąpienia!
Dziękujemy pracownikom Centrum Szkoleniowego ORE za gościnne przyjęcie i wsparcie. Szczególne podziękowanie kierujemy do Pani Kierownik CS Katarzyny Kozery.
Przede wszystkim dziękujemy Wam, Drogie Uczestniczki i Drodzy Uczestnicy, za wspaniałą atmosferę współpracy i głębokie, wartościowe dyskusje!
Przed nami kolejne inspirujące projekty! Już teraz zapraszamy do ORE na wydarzenia związane z Europejskim Dniem Języków w dniach 24–27 września.
Za rok widzimy się podczas drugiej edycji Wiosennej Akademii Językowej. Do zobaczenia!