
W dniach 24–25 marca w Opolu odbyła się konferencja „Przyszłość edukacji – dialog, współpraca, innowacje społeczne” zorganizowana przez „Fundację KLIK dla Edukacji” we współpracy z „Fundacją Rozwoju Edukacji Empatycznej FREE” oraz „Fundacją Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych”. Uczestniczyli w niej dyrektorzy szkół z województwa opolskiego.
W panelu dyskusyjnym na temat barier we wdrażaniu innowacji społecznych udział wzięła Marta Hołub, trenerka Akademii Dyrektorów Ośrodka Rozwoju Edukacji. Odpowiadając na pytania, skupiła się ona na najważniejszych warunkach prawidłowego funkcjonowania w szkole uczniów i jej pracowników, które przekłada się na aktywność młodych i odnoszone przez nich sukcesy edukacyjne. Podkreśliła, że kluczowe jest zadbanie przez dyrektorów o zaspokojenie potrzeb: autonomii, kompetencji i relacji, przejawianych przez wszystkich członków szkolnej społeczności. Przedstawiła, w jaki sposób ADORE – opierając się na teorii autodeterminacji – uczy dbania o relacje oraz budowania partnerstwa pomiędzy nauczycielem a uczniem poprzez udzielanie informacji zwrotnej w ramach oceniania kształtującego (oceniania dla rozwoju). Odwołując się do swojej praktyki dyrektorki największej wrocławskiej szkoły podstawowej realizującej innowacje społeczne, opowiedziała o Uczniowskim Budżecie Obywatelskim i wyzwaniach, jakie niesie dla uczniów.
W panelu wzięli udział także: Wicekurator Opolski – Marek Leśniak, Naczelnik Wydziału Oświaty Miasta Opola – Aleksander Iszczuk, prorektor ds. kształcenia Uniwersytetu Opolskiego – dr hab. Anna Weissbrot-Koziarska, pracownik Instytutu Fizyki UO – dr Katarzyna Książek i Dyrektor NODN Supernauczyciel – Ewa Wojtyra. Konferencja była okazją do zapoznania się z dobrymi praktykami z zakresu innowacji społecznych wprowadzanych w szkołach.