
Zapraszamy na bezpłatny kurs: „Mój zeszyt pomagający się uczyć” – I stopień. Kurs jest przeznaczony dla doradców metodycznych oraz formalnych i nieformalnych szkolnych liderów zespołów nauczycieli, uczących dowolnych przedmiotów w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych, którzy dostrzegają korzyści z wykorzystania zeszytów uczniowskich w nauczaniu i uczeniu się oraz posiadają doświadczenie w stosowaniu oceniania kształtującego.
Zapisy na kurs trwają do 28 marca.
Elektroniczny formularz rejestracji
kontakt e-mail: adore@ore.edu.pl
tel. 609 33 95 24
Program kursu, oparty na 10-letnim doświadczeniu we wdrażaniu do nauczania metody „OK zeszytu”, został poszerzony o:
- koncepcję partnerstwa w nauczaniu, która sprzyja rozwijaniu samodzielności
i odpowiedzialności uczniów za własną naukę, co zwiększa ich zaangażowanie; - teorię autodeterminacji, uwzględniającą trzy kluczowe potrzeby psychologiczne uczących się: kompetencję, autonomię i więź;
- narzędzia dobrej organizacji lekcji, które wspomagają efektywne uczenie się;
- ocenianie kształtujące, które wspiera partnerstwo w nauczaniu, zaspokaja podstawowe potrzeby psychologiczne uczniów i sprzyja efektywnej organizacji procesu edukacyjnego.
Organizacja kursu
- 12 kwietnia 2025 r. kurs rozpocznie się 3,5-godzinnym spotkaniem stacjonarnym (godz. 11.30–15.00) w Ośrodku Rozwoju Edukacji w Warszawie, Al. Ujazdowskie 28. Podczas spotkania odbędą się miniwarsztaty i prezentacje zeszytów uczniów prowadzonych obecnie przez nauczycieli praktyków.
- 10 stycznia 2026 r. kurs zakończy się 3,5-godzinnym spotkaniem stacjonarnym (godz. 11.30–15.00) w Ośrodku Rozwoju Edukacji w Warszawie, Al. Ujazdowskie 28. Uczestnicy szkolenia zaprezentują przykładowe zeszyty swoich uczniów i otrzymają zaświadczenie o ukończeniu kursu.
W trakcie tych sesji, oprócz wykładów prowadzonych przez Danutę Sterna oraz paneli z udziałem nauczycieli praktyków, uczestnicy szkolenia będą pracować w grupach przedmiotowych utworzonych podczas spotkania inauguracyjnego.
Pomiędzy spotkaniami stacjonarnymi odbędzie się pięć 1,5-godzinnych spotkań online w małej grupie pod opieką facylitatora – nauczyciela mającego doświadczenie w pracy z „OK zeszytem” i prowadzącego obecnie z uczniami „Mój zeszyt pomagający się uczyć”.
Terminy i tematy spotkań online (wtorki, godz. 17.00–18.30)
- 20 maja 2025 r. – Cele i kryteria sukcesu w pracy z uczniami oraz przygotowanie uczestników do rozpoczęcia pracy z uczniami
- 23 września 2025 r. – Refleksja uczniowska jako podstawa uczenia się
- 21 października 2025 r. – Ocenianie przy pomocy informacji zwrotnej
- 18 listopada 2025 r. – Wspomagające elementy „Mojego zeszytu pomagającego się uczyć”
- 9 grudnia 2025 r. – Nasze zeszyty