Zakończenie roku szkolnego 2023/2024 – życzenia Ośrodka Rozwoju Edukacji

Drodzy uczniowie, nauczyciele, dyrektorzy, wszyscy pracownicy sektora edukacji i osoby go wspierające!

Wczoraj rozpoczęło się kalendarzowe lato, a dziś – w ślad za nim – długo wyczekiwane, w pełni zasłużone wakacje! Niech będą dla Was czasem beztroskiego odpoczynku, odkrywania nowych miejsc, poznawania ciekawych ludzi. Niech upłyną w bliskości natury, czasem niespiesznie, czasem aktywnie. Odnajdźcie swoje pasje, skosztujcie nieznanych smaków, przeżyjcie wspaniałe przygody, spełnijcie marzenia o dalekich i bliskich podróżach. Zapomnijcie o klasówkach i ocenach. Róbcie to, na co macie ochotę; bez przymusu, stresu, porannego dźwięku budzika czy szkolnego dzwonka! Niezależnie od tego, gdzie będziecie spędzać letnie miesiące, podarujcie sobie odrobinę lenistwa i świętego letniego spokoju.

Mijający rok szkolny był dość nietypowy, co zapewne wszyscy odczuliście. We wrześniu pojawił się nowy przedmiot „biznes i zarządzanie” oraz zmieniły podstawy programowe z j. polskiego, łaciny, techniki. Po wyborach parlamentarnych 15 października 2023 r. nastąpiła zmiana władzy. W grudniu powstało Ministerstwo Edukacji Narodowej (wydzielone z MEiN), kierowane przez Barbarę Nowacką. Resort dokonał wymiany kuratorów oświaty, przyznał nauczycielom 30- i 33-procentowe podwyżki, zlikwidował obowiązek prac domowych w młodszych klasach szkół podstawowych, przygotował standardy ochrony małoletnich, ogłosił program „Aktywna szkoła” i przeprowadził konsultacje zmian w podstawie programowej.

W większość tych działań aktywnie włączamy się jako ORE, poszukując jak najlepszych rozwiązań dla polskiej oświaty. Jesteśmy przekonani, że wreszcie nastanie dla niej dobry czas; także dzięki Waszemu zaangażowaniu. Wyrażamy szczególną wdzięczność Ministerstwu Edukacji Narodowej, przedstawicielom samorządu terytorialnego, dyrektorom i pracownikom ośrodków doskonalenia nauczycieli, bibliotek pedagogicznych, Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych, wszystkim Instytucjom, z którymi mamy zaszczyt współpracować dla dobra polskiej edukacji. Dziękujemy osobom, zajmującym się kształceniem zawodowym i branżowym, edukacją włączającą oraz wspierającym integrację uczniów cudzoziemskich, w tym z Ukrainy. Podziękowania kierujemy także do podmiotów wspierających polską oświatę, m.in. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Instytutów Kultury, wyższych uczelni i środowiska akademickiego.

Choć tempo prac w ostatnich miesiącach było ogromne, tę długą drogę do naprawy szkolnictwa dopiero zaczynamy. I – podobnie jak Wy – marzymy o wakacjach! Mamy wielką nadzieję, że uda się je nam wszystkim jak najlepiej wykorzystać, odganiając zmęczenie i nabierając sił. Tym bardziej, że w przyszłym roku w edukacji zapowiada się jeszcze więcej pozytywnych zmian!

Wspaniałego, niezapomnianego, optymistycznego lata!

Dyrekcja i Pracownicy Ośrodka Rozwoju Edukacji w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 22 czerwca 2024

Ośrodek Rozwoju Edukacji realizuje projekty dofinansowane z funduszy europejskich w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój oraz Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa