Język francuski dla potrzeb zawodowych

Marzenna Habib, Wicedyrektor Ośrodka Rozwoju Edukacji

W dniu 25 czerwca 2024 roku odbyła się w Ośrodku Rozwoju Edukacji w Warszawie konferencja zorganizowana przez Wydział Rozwoju Kompetencji Kluczowych Ośrodka Rozwoju Edukacji oraz Instytut Francuski w Warszawie przy Ambasadzie Francji w Polsce. Konferencję otworzyła wicedyrektor Ośrodka Rozwoju Edukacji Marzenna Habib. W spotkaniu uczestniczyli nauczyciele języka francuskiego, doradcy metodyczni i nauczyciele konsultanci.

Uczestnicy wysłuchali wykładu wprowadzającego na temat „Nauczanie języka francuskiego specjalistycznego: metodyka i ograniczenia organizacyjne”, który wygłosiła profesor nauk językowych i dydaktyki języka francuskiego jako języka obcego Florence Mourlhon-Dallies. Michał Pachocki i Oksana Rolya omówili zasady aplikowania w programie Erasmus+, zachęcając do udziału w wymianach międzynarodowych.

W trakcie trzech warsztatów poprowadzonych przez:

• Joannę Dołżycką i Ewę Rzeszotarską „Dobre praktyki w nauczaniu języka specjalistycznego: język zawodowy, wymiana szkolna i festiwal Frankofonii”
  • Florence Mourlhon-Dallies „Stopniowe rozwijanie kompetencji językowych związanych z językiem zawodowym specjalistycznym: wykorzystanie materiałów wizualnych”
  • Dominique Frin „Ocenianie i egzamin z języka francuskiego specjalistycznego”

uczestnicy poznali dobre praktyki możliwe do wykorzystania w pracy dydaktycznej, jej planowania i oceniania osiągnięć uczniów.

Uczestnicy mieli również okazję skorzystać z oferty wydawnictw edukacyjnych a także podzielić się doświadczeniami z pracy w szkołach branżowych i technikach.

Philippe Morisset, Attaché ds. współpracy edukacyjnej w Ambasadzie Francji w Polsce, powitanie uczestników
Benjamin Girodeau, Attaché ds. współpracy językowej w Instytucie Francuskim przy Ambasadzie Francji w Polsce, powitanie uczestników
Marzenna Habib, Wicedyrektor Ośrodka Rozwoju Edukacji
Joanna Dołżycka i Ewa Rzeszotarska, nauczycielki języka francuskiego w Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Gdańsku, warsztat Dobre praktyki w nauczaniu języka specjalistycznego: język zawodowy, wymiana szkolna i festiwal Frankofonii