W dniu 5 marca 2024 r. Ośrodek Rozwoju Edukacji w siedzibie przy Al. Ujazdowskich 28 w Warszawie gościł uczestników warsztatów „ Znaczenie emocji i komunikacji w aspekcie kondycji zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży”. Gości przywitał Pan Krzysztof Maryl, Zastępca Dyrektora Ośrodka Rozwoju Edukacji, nawiązał do spotkań w gronie ekspertów pracujących na rzecz dzieci i młodzieży oraz kadry nauczycielskiej, podczas Tygodnia Zdrowia Psychicznego w Ministerstwie Edukacji Narodowej.
Uczestnicy reprezentowali środowisko nauczycieli i specjalistów odpowiedzialnych za realizację zajęć wychowania do życia w rodzinie, wśród których znaleźli się zarówno nauczyciele różnych typów szkół, pracownicy ośrodków doskonalenia nauczycieli, poradni psychologiczno-pedagogicznych, jak również organów nadzoru pedagogicznego.
Podczas żywiołowych sesji warsztatowych prowadzonych pod kierunkiem Barbary Paź – pedagożki i trenerki, edukatorki kadr nauczycielskich i rodziców oraz autorki programów profilaktycznych pojawiło się szereg wniosków do pracy z młodzieżą, nauczycielami i rodzicami. Wszyscy zgodnie wyrażają potrzebę działań w sposób interdyscyplinarny na rzecz budowania komunikacji opartej na relacjach, słuchaniu drugiej osoby, zadbaniu o jej doborstan, szczególnie pod względem wyrażania emocji. Emocje, często tłumione mogę przyczyniać się do zaburzeń w odbieraniu świata oraz mogą prowadzić do chorób psychicznych. Odpowiednia pomoc w wyrażaniu emocji przy jednoczesnej nauce ich regulowania i branie odpowiedzailności za decyzję i zachowania, może przyczynić się do pokonania niejednego kryzysu, który spotkać może zarówno ucznia/uczennicę, jak i osobę dorosłą.
Uczestnicy warsztatów niezwykle wysoko ocenili wydarzenie a także wyrazili potrzebę jego kontynuacji i poznawania nowych narzędzi do pracy nad sferą emocjonalną człowieka objawiającą się w różnego typu zachowaniach.
Dziękując za udział w wydarzeniu, zapraszamy do udziału w kolejnych przedsięwzięciach organizowanych przez Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie.