78. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim

Siedemdziesiąt osiem lat temu w warszawskim getcie rozpoczęło się powstanie, będące zbrojnym sprzeciwem Żydów wobec likwidacji getta i masowym wywózkom. W walce, po stronie żydowskiej, wzięło udział ok. 1 tys. bojowców Żydowskiego  Związku Wojskowego i Żydowskiej Organizacji Bojowej oraz częściowo ludność getta. Pod naporem ok. 3 tys. żołnierzy niemieckich wspartych przez artylerię i siły pancerne powstanie skapitulowało po 27 dniach (19 maja). Zginęło ok. 7 tys. Żydów, a ok. 50 tys. zostało wywiezionych do obozu zagłady w Treblince, dzielnica żydowska w Warszawie została zaś przez Niemców zrównana z ziemią.

19 kwietnia wspólnie uczcijmy 78. rocznicę wybuchu powstania. Zachęcamy nie tylko do przypięcia żonkila, ale także do udziału w wirtualnych obchodach upamiętniających wydarzenia z 1943 r.
O godz. 12.00 w Warszawie na znak pamięci o zostaną włączone syreny alarmowe.

Program wirtualnych obchodów 19 kwietnia w Muzeum Polin

W tym roku wiele miejsca poświęcono walczącym w powstaniu kobietom. Żydówki w czasie powstania organizowały kuchnie ludowe, kolportowały nielegalną prasę, opatrywały rannych, były łączniczkami oraz walczyły z bronią w ręku. Opowieść o nich będzie można poznać między innymi podczas filmowego oprowadzania „W sukience i w mundurze” czy dyskusji „Jakby wybuchło, to razem ze mną. I tyle”. Paweł Szamburski i Joanna Halszka Sokołowska wykonają kołysanki ze zbiorów Moshe Beregowskiego i Zalmena Mlotka. Swoją historią podzieli się Krystyna Budnicka. Wszystkie wydarzenia będą dostępne online.

Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile 2021. Zaproszenie dla szkół, bibliotek i instytucji kultury.

Muzeum POLIN już po raz dziewiąty zachęca do udziału w akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile”. Szczególne zaproszenie do włączenia się do akcji kieruje do szkół, bibliotek i instytucji kultury. Dla każdej grupy wiekowej przygotowano specjalną ofertę zawierającą pakiet nowych, atrakcyjnych materiałów edukacyjnych – karty pracy oraz scenariusze zajęć. Szczegóły akcji Żonkile 2021.

Wspólne uroczystości Żydowskiego Instytutu Historycznego, Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce oraz Muzeum Getta Warszawskiego

Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma (ŻIH) wraz z Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Żydów w Polsce (TSKŻ) i Muzeum Getta Warszawskiego (MGW) zapraszają do wspólnego upamiętnienia 78. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Główna uroczystość odbędzie się w samo południe przed Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie. W uroczystościach przeniesionych do przestrzeni wirtualnej można wziąć udział dzięki transmisji udostępnionej w mediach społecznościowych organizatorów: ŻIH (facebook.com/jewishinstitute), TSKŻ (facebook.com/TSKZwP), MGW (facebook.com/1943pl), aby w ten sposób zamanifestować pamięć o powstańcach z getta warszawskiego.

Żydowski Instytut Historyczny udostępnił Podziemne Archiwum Getta Warszawy w kolejnych tomach przygotowanych przez naukowców ŻIH. Podziemne Archiwum Getta Warszawy (Archiwum Ringelbluma) − utworzone jesienią 1940 r. dzięki inicjatywie dr. Emanuela Ringelbluma i przy udziale stworzonej przez niego konspiracyjnej organizacji „Oneg Szabat” − jest jednym z najważniejszych świadectw o zagładzie Żydów polskich.

Epodreczniki.pl

Zachęcamy nauczycieli i uczniów do skorzystania z wybranych materiałów i zasobów Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej (teksty źródłowe, ilustracje, ćwiczenia, multimedia), związanych z powstaniem. Są one dostępne na portalu epodreczniki.pl:

Materiały w języku angielskim udostępnia Instytut Yad Vashem – są to świadectwa i relacje uczestników powstania, zdjęcia, wykłady wideo, dokumenty i artefakty. Szczegółowe informacje na stronie Instytutu w rozdziale Warsaw Ghetto Uprising.

19 kwietnia bądźmy razem na znak, że #ŁączyNasPamięć.

Źródła:

1. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
  2. Żydowski Instytut Historyczny
  3. epodreczniki.pl
  4. Instytut Yad Vashem

Ostatnia aktualizacja: 19 kwietnia 2021

Ośrodek Rozwoju Edukacji realizuje projekty dofinansowane z funduszy europejskich w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój oraz Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa