Święto Niepodległości inne niż zazwyczaj

flaga Polski powiewająca na wietrze
fot. niepodlegla.gov.pl
flaga Polski powiewająca na wietrzefot. niepodlegla.gov.pl

Tegoroczne obchody 102. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości będą przebiegały inaczej niż zwykle. W obliczu zagrożenia epidemiologicznego świętowanie 11 listopada zapowiada się skromniej.

O planowanym wystąpieniu prezydenta Andrzeja Dudy i okrojonej ceremonii złożenia wieńców przy Grobie Nieznanego Żołnierza poinformował szef gabinetu prezydenta RP. Podczas konferencji prasowej w minioną środę premier Mateusz Morawiecki zaapelował o powstrzymanie się od organizacji Marszu Niepodległości. Niektóre lokalne samorządy odwołały już uroczystości w zakładanej wcześniej formule oraz imprezy towarzyszące, koncerty i wystawy. Przy ograniczonej do minimum frekwencji składane będą wieńce w miejscach upamiętnienia. Zapowiadane msze w intencji Ojczyzny odbędą się z zachowaniem reżimu bezpieczeństwa.

Narodowe Święto Niepodległości (tak brzmi oficjalna nazwa), jako święto państwowe funkcjonuje w swojej historii po raz drugi. Zostało ustanowione ustawą z dnia 23 kwietnia 1937 roku. W okresie PRL zostało zniesione tuż po zakończeniu wojny. W 1989 roku święto przywrócono na mocy ustawy i jest dniem wolnym od pracy. Zwyczajowo obchodzone jest bardzo uroczyście 11 listopada, z udziałem najwyższych władz państwowych, dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku.

W latach międzywojennych w organizację uroczystości zaangażowana była aktywnie młodzież, a tematyka niepodległości poruszana była także w szkołach. W pierwszych latach tworzenia na nowo polskiej państwowości, plany i zadania związane z systemem oświaty miały kapitalne znaczenie. Celem było ujednolicenie systemu szkolnego. Już w grudniu 1918 roku powołano Ministerstwo Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego. Niebawem, w lutym 1919 roku, dekretem Naczelnika Państwa wprowadzono obowiązkową i bezpłatną siedmioklasową szkołę powszechną.

Oprócz przedsięwzięć strukturalnych w budowie systemu szkolnictwa przykładano szczególną wagę do kształtowania postaw obywatelskich w procesie edukacyjnym, a odwołanie do etosu niepodległości było na porządku dziennym. W tym okresie słynna maksyma hetmana Zamoyskiego − „takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie… nadto przekonany jestem, że tylko edukacja publiczna zgodnych i dobrych robi obywateli” − zyskała na znaczeniu. Było to ważnym elementem projektowania rozwoju i przyszłości nowoczesnego państwa. Ostatnie matury w II RP przeprowadzono w 1939 roku. Przystąpili do niej młodzi ludzie będący rówieśnikami równie młodej, niepodległej Polski. Za chwilę musieli stanąć do egzaminu o wiele bardziej trudnego.

Tegoroczne Święto Niepodległości odbywa się w warunkach szczególnych, jakie wymusza zagrożenie epidemiologiczne. Od 9 listopada nauczanie na odległość obowiązuje na wszystkich poziomach. Ministerstwo Edukacji Narodowej apeluje o włączenie szkół we wspólne świętowanie: udział w kolejnej edycji akcji MEN „Szkoła do hymnu” i odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego we wtorek 10 listopada o godz. 11:11.

Przy omawianiu na lekcjach tematyki niepodległościowej zachęcamy do skorzystania z materiałów, które można wybrać samodzielnie z oferty portalu epodreczniki.pl.

Oto niektóre z nich:

Szkoła ponadpodstawowa

Szczególnie zachęcamy do wykorzystania gry edukacyjnej „Godność, wolność i niepodległość”, gdzie już na etapie edukacji wczesnoszkolnej można odbyć wirtualną wycieczkę po Dworku „Milusin”, należącym do Marszałka Piłsudskiego.

Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku przygotowało portal prezentujący sylwetki Żołnierzy Niepodległości, którzy walczyli o wolność i niepodległość Ojczyzny w latach 1908–1921. Tych, którzy w szeregach organizacji wojskowo-niepodległościowych rozpoczynali swoją służbę jako żołnierze i sposobili się do walki o Niepodległość; tych, którzy wyruszyli w pole w 1914 roku z hasłem Niepodległości, wywalczyli ją i obronili.

Ze względu na ograniczenia związane z pandemią, tegoroczne obchody organizowane przez Biuro Programu „ Niepodległa” zaplanowano głównie jako wydarzenia internetowe, dzięki czemu każdy może wziąć w nich udział.

8 listopada o godz. 20.00 na stronie niepodlegla.gov.pl rozpocznie się transmisja online Koncertu dla Niepodległej – Kulka / Paderewski / Kulka. Koncert wpisuje się w 160-tą rocznicę urodzin wybitnego artysty i wielkiego męża stanu Ignacego Jana Paderewskiego.

Biuro Programu „Niepodległa” zaprasza 11 listopada na wirtualny Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu. W tym roku dzięki transmisjom internetowym obchodzić go będziemy wspólnie od morza po Tatry, a także za granicą!

Zapraszamy wszystkich do świętowania 102. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości!

Źródła:

• niepodlegla.gov.pl
  • muzeumpilsudski.pl
  • epodreczniki.pl

Ostatnia aktualizacja: 9 listopada 2020

Ośrodek Rozwoju Edukacji realizuje projekty dofinansowane z funduszy europejskich w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój oraz Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa