Podsumowanie ogólnopolskiej konferencji „Rozwój zasobów psychospołecznych młodzieży niedostosowanej społecznie”

Podsumowanie ogólnopolskiej konferencji „Rozwój zasobów psychospołecznych młodzieży niedostosowanej społecznie”

p.o. Dyrektor ORE Marzenna Habibp.o. Dyrektor ORE Marzenna Habib

Jak wspierać i rozwijać zasoby psychospołeczne nieletnich przebywających w Młodzieżowych Ośrodkach Wychowawczych  i Młodzieżowych Ośrodkach Socjoterapii? Czym jest resilience? Jak budować profesjonalne relacje z wychowankiem i tworzyć społeczny klimat instytucji? Jak przygotować diagnozę pozytywną? To tylko niektóre z tematów poruszanych podczas ogólnopolskiej konferencji „Rozwój zasobów psychospołecznych młodzieży niedostosowanej społecznie”, która odbyła się 18 października 2019. w auli Ośrodka Rozwoju Edukacji.

W konferencji wzięli udział przedstawiciele kadry kierowniczej młodzieżowych ośrodków wychowawczych (MOW) oraz młodzieżowych ośrodków socjoterapii (MOS) z całego kraju. W spotkaniu uczestniczyli także goście specjalni: prof. Krzysztof Wojcieszek (Wyższa Szkoła Kryminologii i Penitencjarystyki), Sebastian Dec (Zakład Pedagogiki Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu), Małgorzata Wojtaszewska (Kuratorium Oświaty w Warszawie) oraz Artur Domżalski (Kuratorium Oświaty w Warszawie). W wydarzeniu udział wzięły również Joanna Wilewska – Dyrektor Departamentu Kształcenia Integracyjnego i Wychowania MEN oraz Marzenna Habib – p.o. Dyrektor Ośrodka Rozwoju Edukacji.

Celem konferencji było wspólne zastanowienie się nad możliwościami rozwijania zasobów psychospołecznych młodzieży niedostosowanej społecznie. Organizatorzy zwrócili także uwagę na potrzebę upowszechniania i ewentualnego szerszego wdrożenia nowatorskich metod pracy z dziećmi i młodzieżą z grup ryzyka, zagrożonych niedostosowaniem społecznym i niedostosowanych społecznie. Stworzony został odrębny, prowadzony przez praktyków, fragment konferencji „Rozwijanie kompetencji osobistych, zawodowych i społecznych wychowanków w modelu oddziaływań kreatywnych – przykłady dobrych praktyk”. Dzięki temu możliwa była wymiana doświadczeń oraz spostrzeżeń pomiędzy dyrektorami placówek wychowawczych oraz socjoterapeutycznych.

Konferencję otworzyły Marzenna Habib – p.o. Dyrektor Ośrodka Rozwoju Edukacji wraz z Joanną Wilewską – Dyrektorem Departamentu Wychowania i Kształcenia Integracyjnego MEN.  Podkreśliły niezwykle istotne kwestie dotyczące:

  • potrzeby zwrócenia uwagi na młodego człowieka,
  • angażowanie własnego potencjału w rozwój nieletnich,
  • wprowadzenie kreatywnych rozwiązań w pracę resocjalizacyjną w ośrodkach wychowawczych i socjoterapeutycznych,
  • znaczenia pracy wychowawczej i resocjalizacyjnej w oparciu o mocne strony wychowanków.

W wykładzie inauguracyjnym prof. zw. Janusz Surzykiewicz (profesor zw. w  Katolickim Uniwersytecie Eichstätt-Ingolstadt oraz profesor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie) oraz dr Karol Konaszewski (doktor nauk społecznych w zakresie pedagogiki, adiunkt w Katedrze Edukacji Międzykulturowej) przedstawili zasoby społeczne i osobowościowe a adaptacyjne i nieadaptacyjne strategie radzenia sobie ze stresem w grupie młodzieży niedostosowanej społecznie. Podczas wykładu przedstawione zostały również wyniki badań przeprowadzonych w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych oraz młodzieżowych ośrodkach socjoterapeutycznych.

Wystąpienia prelegentów:

  • prof. dr hab. Ewy Wysockiej – pedagoga i psychologa, pracownika naukowo-dydaktycznego z Uniwersytetu Śląskiego na temat pozytywnej diagnozy w resocjalizacji;
  • dr hab. Justyny Siemionow – przedstawicielki Wydziału Nauk Społecznych Instytutu pedagogiki oraz Zakładu Patologii Społecznej i Resocjalizacyjnej Uniwersytetu Gdańskiego na temat kreującej działalności wychowawczej w perspektywie twórczej resocjalizacji;
  • prof. Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie dr hab. Anny Fidelus – pedagoga resocjalizacyjnego, kierownika Katedry Resocjalizacji i Profilaktyki Społecznej Wydziału Nauk Pedagogicznych. Prezentowany na konferencji wykład dotyczył umiejętności budowania profesjonalnych relacji jako podstawy pracy resocjalizacyjnej;
  • prof. Dolnośląskiej Szkoły Wyższej we Wrocławiu dr hab. Anny Karłyk-Ćwik z Wydziału Nauk Pedagogicznych. Wystąpienie  doyczyło klimatu społecznego instytucji resocjalizacyjnych dla nieletnich w kontekście paradygmatu resilience.

Przykłady dobrych praktyk:

  • „Możliwości bez granic” – Karol Domagała – psycholog, psychoterapeuta na co dzień pracujący z młodzieżą z Salezjańskiego Ośrodka Wychowawczego i Ośrodka Socjoterapii w Różanymstoku. Prezentację uświetnił występ wychowanków z grupy cyrkowej działającej w placówce.
  • Izabela Górzyńska – dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych nr 3 we Wrocławiu, (w skład którego wchodzi Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy i Specjalistyczna Poradnia Terapeutyczna), która w swoim wystąpieniu podkreślała istotę aspektu terapeutycznego w holistycznej resocjalizacji.
  • Marcin Głuszyk – dyrektor Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Trzebieży, pomysłodawca i realizatora innowacyjnych projektów wychowawczych dla podopiecznych MOW, m.in. grupy ArtCrew, Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Młodzieży „PRZETWORNIK”, międzynarodowych wymian młodzieży, produkcji filmowych. Prezentacja dotyczyła zagadnień indywidualizacji w wychowaniu.
  • Sławomir Moczydłowski – dyrektor Młodzieżowego Centrum Edukacji i Readaptacji Społecznej w Goniądzu, psycholog, twórca licznych projektów edukacyjno-wychowawczych doskonalących pracę placówki.  przedstawił aspekt rozwoju zasobów psychospołecznych młodzieży w kontekście współpracy międzynarodowej w działalności MOW i MOS.
  • „100 lat w Europie” czyli o roli peer education w placówce resocjalizacyjno-socjoterapeutycznej – Aleksandra Horbal oraz Ewa Haratyk z Zespołu Resocjalizacyjno-Socjoterapeutycznego w Oławie.
  • Katarzyna Grubek z Centrum Edukacji Obywatelskiej, która opowiedziała o rezydencjach artystycznych w MOW i MOS, które były elementem projektu „Sztuka zaangażowania”.

Na zakończenie uczestnicy konferencji uczestniczyli w panelu dyskusyjnym, który poprowadził dr Arkadiusz Kamiński – adiunkt Zakładu Profilaktyki i Resocjalizacji Uniwersytetu Wrocławskiego, długoletni pracownik (pedagog, wychowawca oraz terapeuta) oraz dyrektor Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Kaletach.

Konferencję podsumowała Maria Depta – Kierownik Wydziału Resocjalizacji i Socjoterapii ORE. Podkreśliła znaczenie dzielenia się doświadczeniami oraz spotkania przedstawicieli świata akademickiego i praktyków na co dzień pracujących w placówkach resocjalizacyjnych.

p.o. Dyrektor ORE Marzenna Habibp.o. Dyrektor ORE Marzenna Habib
Dyrektor DWKI MEN Joanna WilewskaDyrektor DWKI MEN Joanna Wilewska
Kierownik WRS ORE Maria DeptaKierownik WRS ORE Maria Depta
prof. Janusz Surzykiewicz i dr Karol Konaszewski podczas wykładu inauguracyjnegoprof. Janusz Surzykiewicz i dr Karol Konaszewski podczas wykładu inauguracyjnego
Karol Domagała prezentujący "Możliwości bez granic" jako przykład dobrych praktyk w MOW RóżanystokKarol Domagała prezentujący "Możliwości bez granic" jako przykład dobrych praktyk w MOW Różanystok
Dyrektor MOW Trzebież Marcin GłuszykDyrektor MOW Trzebież Marcin Głuszyk
Występ artystyczny wychowanków MOW RóżanystokWystęp artystyczny wychowanków MOW Różanystok

Program konferencji (pdf. 373 KB)