Przed nami majowe dni świąteczne: Święto Pracy, Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i Święto Narodowe Trzeciego Maja.
1 maja: Święto Pracy – Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy
Międzynarodowe Święto Pracy zostało ustanowione przez Drugą Międzynarodówkę w 1891 r. dla upamiętnienia wcześniejszego o pięć lat protestu robotników w Chicago, krwawo stłumionego przez policję. W II Rzeczpospolitej obchody 1 Maja, organizowane przez Polską Partię Socjalistyczną, stanowiły wyraz protestu przeciwko systemowi. Po wojnie zaś przeobraziły się w propagandowy rytuał, mający system legitymizować. W latach 80. nielegalne demonstracje pierwszomajowe organizowała w opozycji do oficjalnych obchodów podziemna Solidarność.Dziś 1 maja jest dniem ustawowo wolnym od pracy. W wielu miejscowościach odbywają się marsze i okolicznościowe uroczystości.
1 maja obchodzimy także katolickie święto Józefa Rzemieślnika. W tym dniu Kościół w sposób szczególny pragnie zwrócić uwagę na pracę ludzką, zarówno w aspekcie wartości chrześcijańskich, jak i społecznych, ogólnoludzkich i narodowych.
2 maja: Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, Dzień Polonii i Polaków za Granicą
Dzień Flagi obchodzimy na mocy nowelizacji ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej, uchwalonej przez Sejm 20 lutego 2004 r.
Polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. Są odwzorowaniem barw chorągwi polskiej, czyli oficjalnego symbolu państwa od średniowiecza: białego orła na czerwonym tle. Warto wiedzieć, że kolor czerwony na naszej fladze to karmazyn (do 1927 r. cynober), a biały jest srebrnobiały – nie śnieżnobiały.
Po roku 2000 powszechne stało się noszenie 2 maja biało-czerwonej kokardy narodowej, który to zwyczaj spopularyzował prezydent RP Lech Kaczyński. Jest on kontynuowany przez jego następców – Bronisława Komorowskiego i obecnie Andrzeja Dudę.
3 maja: Święto Narodowe Trzeciego Maja – 228. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja
Konstytucja 3 Maja była pierwszą pisaną konstytucją w Europie i drugą – po amerykańskiej – na świecie, regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Uchwalony 3 maja 1791 r. akt prawny powstał przy współpracy posłów Sejmu Wielkiego i wspierającego ich środowiska, zawierał wizję i program budowy nowoczesnego państwa i społeczeństwa. Konstytucja 3 maja m.in. zmieniła ustrój państwa na monarchię dziedziczną, ograniczyła znacząco demokrację szlachecką, wprowadziła polityczne zrównanie mieszczan i szlachty oraz zapewniła chłopom ochronę państwa. Konstytucja zniosła też formalnie liberum veto.
Zgodnie z tradycją w Warszawie tego dnia odbędzie się wielka defilada Wojska Polskiego oraz służb mundurowych pod hasłem „Silni w sojuszach”. W tym roku po raz pierwszy wraz z żołnierzami przemaszeruje też 43 funkcjonariuszy Straży Marszałkowskiej. Parada oraz przejazd pojazdów – na stołecznej Wisłostradzie, wzdłuż bulwarów na zachodnim brzegu Wisły – rozpoczną się o godz. 14.00.
Tegoroczna defilada ma wymiar szczególny, przypada bowiem w 20. rocznicę przystąpienia Polski do Paktu Północnoatlantyckiego (NATO) i 15. rocznicę członkostwa naszego kraju w Unii Europejskiej.
Więcej informacji na stronie Sejmu RP
Z okazji święta w godzinach 10.00–16.00 zostanie udostępniona dla zwiedzających Rezydencja Prezydenta RP – Belweder. Będzie można obejrzeć m.in. sale Pompejańską, Zieloną, Marmurową, Malinową, Kominkową, Lustrzaną i Konferencyjną, a także Gabinet Marszałka Józefa Piłsudskiego: gabinet, salonik, pokój szachowy i pokój adiutanta.
Więcej informacji na oficjalnej stronie Prezydenta RP
Zachęcamy do skorzystania z materiałów dotyczących majowych świąt państwowych, które zgromadzono w e-podręcznikach i portalu Scholaris. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji dla uczniów na różnych etapach edukacyjnych.
epodreczniki.pl:
- Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej
- Moje miejsce na Ziemi
- Na drodze do demokracji. Konstytucja
- Nasza ojczyzna
- Oświecona Polska
- Reformy państwa w czasach Stanisława Augusta Poniatowskiego
- Sejm Wielki oraz uchwalenie Konstytucji 3 maja
scholaris.pl:
- Historia Polski w obrazach Jana Matejki
- Polska – moja ojczyzna
- Sejm Wielki i jego reformy. Konstytucja 3 Maja. Drugi rozbiór Polski
Źródła:
Oficjalne strony internetowe Prezydenta RP i Sejmu RP