11 listopada 1918 r. był przełomowym dniem w dziejach całej Europy i Polski. W lasku Compiégne pod Paryżem Niemcy podpisali rozejm kończący I wojnę światową. W tym samym dniu w Warszawie Rada Regencyjna przekazała władzę Józefowi Piłsudskiemu. Po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość.
W roku 2018 rocznica odzyskania niepodległości jest szczególna – już setna. Jak powiedział Prezydent RP Andrzej Duda: „Jestem głęboko przekonany, że stulecie odzyskania niepodległości to sprawa bliska sercom wszystkich Polaków. Ogromnie zależy mi na tym, aby jubileusz stał się świętem całej polskiej wspólnoty i by każdy z nas, obywateli Rzeczypospolitej, czuł się zaproszony nie tylko do udziału w uroczystościach i innych wydarzeniach rocznicowych, ale przede wszystkim do ich współtworzenia”.
11 listopada w samo południe w całym kraju, jak również w wielu miejscach na świecie w ramach akcji „Niepodległa do hymnu” zabrzmi „Mazurek Dąbrowskiego”. Odśpiewaniem hymnu rozpocznie się uroczysta odprawa wart przy Grobie Nieznanego Żołnierza na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego i tym samym oficjalne obchody Święta Niepodległości w Warszawie z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy.
Z okazji tego wyjątkowego święta w całej Polsce będą odbywać się liczne wydarzenia – koncerty, warsztaty, mappingi, śpiewanki niepodległościowe, wystawy, wykłady i wiele innych. Szczegółowe kalendarium znajduje się na specjalnej stronie internetowej: Niepodległa – stulecie odzyskania niepodległości.
Stulecie odzyskania niepodległości stwarza okazję do rozmowy o tym, jak udało się odbudować wolną Polskę, co znaczyło wtedy, a co znaczy dziś być suwerennym państwem, jak dbać o niepodległość i czym ona jest obecnie dla młodych Polaków. W planowaniu lekcji o stuleciu odzyskania niepodległości mogą pomóc materiały edukacyjne zamieszczone na platformie epodreczniki.pl i portalu Scholaris.
- Słoń a sprawa polska (Podstawowa / Klasa 6 / Historia i społeczeństwo wspóln@historia)
- Wiem, gdzie Polska jest na mapie. Walka o granice II Rzeczypospolitej (Podstawowa / Klasa 6 / Historia i społeczeństwo wspóln@historia)
- Pierwsze kroki ku niepodległej. Wysiłek zbrojny i organizacyjny Polaków (Gimnazjum / Klasa 3 / Historia ważn@historia Długi Wiek XIX)
- Sprawa polska w 1917 roku (Gimnazjum / Klasa 3 / Historia ważn@historia Długi Wiek XIX)
- Polskie przedstawicielstwo w Paryżu (Krzysztof Kawalec opowiada o relacji politycznej Romana Dmowskiego z Józefem Piłsudskim)
- Sprawa polska na konferencji wersalskiej (Ponadgimnazjalna / Historia ważn@historia)
- Konferencja paryska i traktat wersalski (Ponadgimnazjalna / Historia ważn@historia)
- Odzyskanie niepodległości przez Polskę (Gimnazjum / Klasa 3 / Historia ważn@historia Długi Wiek XIX)
- II Rzeczpospolita – problemy integracji i odbudowy (Ponadgimnazjalna / Historia ważn@historia)
- Katalog zasobów – niepodległość
- scenariusz zajęć „Święto niepodległości Polski”
- gra edukacyjna „Droga do niepodległości”
- Scenariusz apelu dotyczącego obchodów odzyskania niepodległości przez Polskę
- „POCIĄG DO WOLNOŚCI” – scenariusz uroczystości z okazji 11 XI
- Odezwa Rady Regencyjnej
Źródła:
http://www.prezydent.pl/aktualnosci/rocznica-niepodleglosci/