Uczysz w szkole? Prowadzisz zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży w innej placówce? A może Twoje dziecko kształci się w systemie edukacji domowej? Centrum Nauki Kopernik oraz Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) zapraszają dzieci i młodzież do uczestnictwa w międzynarodowym wyzwaniu Mission X! To znakomita okazja, by zadbać o kondycję fizyczną, rozwijać umiejętność współpracy w zespole i odkrywać fascynujący świat Kosmosu. Namów swoich podopiecznych, załóżcie zespół i weźcie udział w wyzwaniu!
Wyzwanie Mission X: podróż na Księżyc
Drużyny z całego świata pomagają bohaterom wyzwania – maskotkom Lunie i Leo – dotrzeć na Księżyc. Podejmując różnorodne aktywności fizyczne i naukowe, zdobywają punkty, które z kolei przeliczane są na kroki Luny i Leo.
Wyzwanie podzielone jest na kilka etapów. Po osiągnięciu każdego z nich drużyny otrzymują nagrody takie jak pakiet startowy czy lekcja online z profesjonalnym trenerem lub z ekspertem kosmicznym. Na najbardziej aktywne zespoły czekają też nagrody specjalne.
Na odsiecz zdrowiu – Wasz ruch!
Dzieci i młodzież w Polsce mają za mało ruchu. Minimalny zalecany poziom ogólnej aktywności fizycznej zdolny zaspokoić potrzeby zdrowotne i rozwojowe osób w wieku od 5 do 17 lat wynosi co najmniej 60 minut umiarkowanego wysiłku fizycznego codziennie. Tymczasem aż 85% dzieci w wieku przedszkolnym[1] i niemal 19% uczniów klas drugich nie osiąga zalecanego poziomu aktywności ruchowej.[2]
Alarmujące są także najnowsze badania zrealizowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wynika z nich, że sprawność fizyczna dzisiejszych uczniów i uczennic jest dużo niższa niż ich rówieśników z lat 1999 i 2009.[3] Najwyższy czas to zmienić. Uczestnictwo w wyzwaniu Mission X może w tym pomóc!
Co daje udział w wyzwaniu?
Uczniowie uczestniczący w wyzwaniu mają okazję ćwiczyć jak prawdziwi astronauci: trenują siłę, wytrzymałość, koordynację i orientację przestrzenną. Rozwijają też umiejętności z zakresu nauk przyrodniczych i współpracy zespołowej. Liderzy zespołów otrzymują dostęp do materiałów edukacyjnych ESA i mogą korzystać ze szkoleń, spotkań online i warsztatów z ekspertami, organizowanych przez Biuro Edukacji Kosmicznej ESERO-Polska.
Natomiast nauczyciele będący liderami zespołów w Mission X mogą wprowadzić w swoich szkołach innowację pedagogiczną w ramach ścieżki awansu zawodowego. Ich udział w wyzwaniu wpisuje się też w jeden z kierunków rozwoju polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2024/25. Dotyczy on edukacji prozdrowotnej w szkole, polegającej na kształtowaniu zachowań służących zdrowiu, rozwijaniu sprawności fizycznej i budowaniu nawyku aktywności ruchowej.
Dołączcie do Mission X!
Do wyzwania można dołączyć w dowolnym momencie przed jego zakończeniem zaplanowanym na 31 maja 2025 roku. Zespół może zgłosić każda osoba pełnoletnia. Można to zrobić w ramach działalności edukacyjnej realizowanej na przykład w szkole, drużynie harcerskiej, domu kultury, bibliotece czy edukacji domowej.
8 i 14 listopada, o godz. 18.00 odbędą się spotkania informacyjne online, dotyczące tegorocznej edycji Mission X. Zapisy przez FORMULARZ.
Więcej informacji o wyzwaniu Mission X: Mission X 2024/2025.
Źródło ESERO-Polska: ESERO-Polska | Pomysły na kosmiczne lekcje w szkole.
[1] Drygas W., Gajewska M., Zdrojewski T. (red.), (2021), Niedostateczny poziom aktywności fizycznej w Polsce jako zagrożenie i wyzwanie dla zdrowia publicznego. Raport Komitetu Zdrowia Publicznego Polskiej Akademii Nauk, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny, Warszawa, publikacja dostępna online na stronie https://pan.pl/wp-content/uploads/2023/09/2021-Monografia-aktywnosc-fizyczna.pdf [dostęp 30.10.2024].
[2] Bójko M., Dzielska A., Fijałkowska A., Korzycka M., Mazur J., Nałęcz H., Oblacińska A., Ostręga W., Radiukiewicz K., Zawadzka D., (2019), Zdrowie i styl życia polskich uczniów. Raport z badań, Instytut Matki i Dziecka / Akademia Pedagogiki Specjalnej Uniwersytet Zielonogórski, Warszawa, publikacja dostępna online na stronie ore.edu.pl [dostęp 2024.10.30].
[3] Ministerstwo Sportu i Turystyki, (2024), Podsumowanie wyników badania kondycji fizycznej dzieci i młodzieży szkolnej, publikacja dostępna online na stronie gov.pl [dostęp 2024.10.30].